Uczniowie – Uczniom Chcę – Mogę - Pomogę

Drodzy uczniowie,

Drodzy Rodzice, Drodzy Nauczyciele

 

Nadarzyła się okazja byśmy wspólnie zrobili coś dobrego, coś co wywoła uśmiech na twarzach Waszych rówieśników, którym jest w życiu o wiele trudniej niż Wam. Za pośrednictwem Klaudii i Willego, którzy na co dzień są przewodnikami turystycznymi w Dominikanie regularnie pomagając tamtejszym dzieciom w zdobyciu podstawowych artykułów, które umożliwią im podjęcie nauki –  chcemy przyłączyć się do tej akcji.

Chodzi o zakup najprostszych przyborów szkolnych jak kolorowe kredki, mazaki, długopisy, cienkopisy, zeszyty, nożyczki, kolorowe wycinanki, piórniki, plastelina, itp.

Najważniejsza w tej akcji nie będzie jednak ilość kupionych przyborów, ale fakt, aby rzeczy te zostały wybrane i kupione przez Was osobiście (oczywiście z pomocą Rodziców) oraz to, abyście świadomie przeznaczyli na te zakupy kilka złotych z Waszych oszczędności. Jak duża będzie to kwota -zależy tylko i wyłącznie od Was !!!

Pomyślcie – jak pięknie będzie się podzielić z kimś – kto nawet nie wie, że można żyć tak szczęśliwie jak Wy.

 

Paczka, którą zrobimy, zostanie wysłana i gdy trafi w miejsce swojego przeznaczenia  – Klaudia i Willy przyślą nam zdjęcia z przekazania Waszych prezentów. Zorganizujemy również wideospotkanie z nimi, poprzez Skypa, abyście mogli osobiście porozmawiać, zadać im kilka pytań i na własne uszy usłyszeć ile radości sprawiliście tym dzieciom 😊

A oto kilka ważnych informacji:

–  termin przynoszenia artykułów papierniczych: 18 – 23.10.2019r.

– 24 października paczka zostanie wysłana do Mysłowic – skąd 3 listopada poleci bezpośrednio do Dominikany

 

Informacja ta zostanie przekazana wszystkim Wychowawcom z prośbą o porozmawianie z dziećmi i zachęcenie ich do zaangażowania się w celową pomoc.

 

Do Rodziców zwracamy się z podobną prośbą – to wspaniały moment uwrażliwienia naszych dzieci na krzywdę i bezradność ich rówieśników.

Haiti jest obok Somalii jednym z najbiedniejszych krajów świata. Leży na tej samej wyspie co Dominikana, jednak warunki życia pomiędzy tymi dwoma państwami, różnią się diametralnie. W Dominikanie bywa biednie, ale  nie występuje tu problem głodu. 1/3 kraju zajmuje bujna roślinność. Są tu doskonałe warunki do upraw. Dzięki temu nawet najbiedniejsi ludzie są w stanie się  wyżywić. Zawsze najgorsze klęski żywiołowe uderzają w Haiti, a Dominikanę zazwyczaj omijają, ewentualnie jedynie lekko dotykają. Państwo Haiti jest w naprawdę katastrofalnym położeniu – nie ma tam roślinności, ponieważ większość wycięli kolonizatorzy, a resztę zniszczyły klęski naturalne. Dominikana, jako kraj sąsiedzki, wysyła żywność i pomoc do Haiti, jednak pomoc ta prawie nigdy nie dociera do potrzebujących. Haiti jest krajem bezprawia, gdzie funkcjonują szajki i zorganizowane grupy bandytów, które kradną wszystko, co tam jest dostarczane. Jest to trudne do życia i niebezpieczne miejsce. Z tego też powodu w Dominikanie znajduje się około 2,5 miliona nielegalnych imigrantów z Haiti. Mieszkają tutaj zazwyczaj bardzo biednie, w chatach z sypiącymi się dachami, tworząc tzw. wioski haitańskie. Zarabiają przeciętnie 2-3 dolary dziennie, pracując ciężko na plantacjach trzciny cukrowej. Mężczyźni pracują tam od rana do nocy w pełnym słońcu. Kobiety zazwyczaj zajmują się wychowywaniem dzieci. Haitańczycy żyją przeważnie w biedzie, ale jednak dla nich są to i tak dużo lepsze warunki niż te, które mieliby w swoim własnym państwie.